Posted on

Polska jest z pewnością krajem zasobnym w duże złoża węgla. Jest to przyczyna dla której nadal jest to najpopularniejsza metoda ogrzewania domów. Niestety, na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie dla środowiska naturalnego. Warto więc zastanowić się nad konkurencyjnymi metodami, które nie wpłyną negatywnie na jakość powietrza. Jednym z takich rozwiązań coraz powszechniejszych w ostatnim okresie są kotły na biomasę. W tych kotłach spala się pellet, czyli odpad roślinny, który emituje niewielką ilość zanieczyszczeń. Czy opłaca się zainwestować w ten rodzaj? Czym dokładnie jest pellet i jak jest produkowany?

Źródło:Domusa – kotły na biomasę

Opał do kotłów na biomasę- pellet

Energia cieplna uzyskiwana w kotłach na biomasę produkowana jest dzięki paleniu pelletu. Czym on tak właściwie jest? Najpopularniejszym pelletem jest drzewny, ale jest kilka rodzajow tego paliwa. Jest to granulat o długości kilku milimetrów, który produkowany jest w wyniku sprasowania pod wpływem dużego ciśnienia. Podczas jego produkcji usuwana jest wilgoć, która utrudniałaby jego palenie się. Dlatego jest to materiał, który szybko i wydajnie się pali. Wyróżniamy następujące rodzaje pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Warto pamiętać, że każdy pellet posiada pewną klasę, mówiącą nam o jego gatunku, a także efektywności. Do kotłów zupełnie zautomatyzowanych poleca się pellet najwyższej klasy- A1. W małych kotłach wyposażonych w podajnik zautomatyzowany zaleca się pellet A2 nieco gorszej klasy. W przemyśle natomiast wykorzystuje się pellet bezklasowy.  Co więcej pellet dedykowany do spalania przemysłowego wzbogacony jest w pewną substancję, która odpowiada za spiekanie żaru. 

Dlaczego opłaca się ogrzewać dom z użyciem biomasy?

Poza podstawową zaletą jaką jest troska o środowisko, ogrzewanie za pomocą biomasy ma wiele zalet. Ponadto, odpady wyprodukowane w wyniku spalania pelletu są wartościowym nawozem pozwaljącym na użyźnienie ziemii. Biomasa jest paliwem, które wyjątkowo sprawnie się rozpala, dlatego w krótkim czasie daje wysoką temperaturę, inaczej niż zwykłe drewno, gdzie ten proces jest znacznie dłuższy. Biomasę łatwo się przechowuje, poza tym nie brudzi ona tak jak zdarza się to w przypadku drewna. Kolejną korzyścią jaką daje ten rodzaj ogrzewania jest wygoda. Kotły na biomasę są prawie samoobsługowe, a część z nich jest całkowicie zautomatyzowana. Najnowsze kotły samodzielnie porcjują ilość pelletu, rozpalenie a także ugaszenie. Wówczas uzupełnianie pelletu może mieć miejsce nawet raz w tygodniu. 

Jakie są rodzaje kotłów na biomasę?

Obecnie produkuje się coraz więcej kotłów na biomasę, pozwalające użytkownikom dużą wygodę codziennego używania. W chwili obecnej można znaleźć następujące typy:
  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to bardzo tania opcja dla osób nie mogących pozwolić sobie na kosztowniejsze kotły. Ich minusem jest to, że potrzebna jest ręczna obsługa. W jego przypadku rozpalane jest całe paliwo, które jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – tego rodzaju kocioł jest zdecydowanie bezpieczniejszy od wersji z górnym spalaniem, a co więcej jest wydajniejszy. W tym przypadku spaliny są od razu transportowane do specjalnego kanału. Tutaj również nie dochodzi do przypadkowego zgaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z najnowszych kotłów, zupełnie zautomatyzowanych, przez co są bardzo wygodne w użytkowaniu. W tych modelach zamontowane są ruchome ruszty oraz podajniki automatyczne. Niektóre kotły samodzielnie usuwają popiół i spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to typ kotła parowego. Ten typ jest przeznaczony głównie do produkcji gorącej wody. Sposób jego działania polega na wywołaniu procesu fluidyzacji, przez co ilość gazów cieplarnianych jest niewielka. Na rynku dostępne są kotły atmosferyczne, a także ciśnieniowe. 

Oczywiście wybór odpowiedniego kotła zależy od zasobności naszego portfela, a także budynku jaki chcemy ogrzać. Przed kupnem warto policzyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, biorąc pod uwagę wielkość domu a także zastosowanej jego termoizolacji.