Posted on

Coraz częściej w Polsce trafiają się nietypowo upalne dni. Zazwyczaj temperatury są tak duże, że codzienne funkcjonowanie bywa kłopotliwe. W takiej sytuacji zwiększenie komfortu może zapewnić odpowiedni klimatyzator. Czym właściwie jest klimatyzator? W skrócie jest to urządzenie, które służy do schładzania powietrza. Ale czy warto zainwestować w klimatyzator, jeśli lato trwa tylko kilka miesięcy?

Źródło: Firma oferująca klimatyzatory mobilne we Wrocławiu.

Na jakiej zasadzie działa klimatyzator?

Mimo wszystko, jeśli chodzi o zasady działania klimatyzacji jest to stosunkowo prosty system. Najprościej mówiąc jest to urządzenie, które można porównać do lodówki-  sposób chłodzenia powietrza jest podobny. Klimatyzator zbudowany jest z parownika, skraplacza a także sprężarki. Powietrze, które trafi do wewnątrz ochładzane jest w parowniku poprzez przekazanie ciepła czynnikowi chłodzącemu. Kolejnym etapem jest sprężenie gazu w sprężarce, aby następnie przejść do skraplacza, tam powietrze zostaje przemienione w ciecz. Następnie znów trafia na parownik, gdzie ponownie zmienia się w w stan gazowy. Najnowocześniejsze modele klimatyzatorów posiadają wiele dodatkowych funkcji. Poza samym schładzaniem powietrza, są to:

  • Ogrzewanie – w zimne dni można odwrócić schemat działania tak, aby do pomieszczenia trafiało nagrzane powietrze.
  • Wentylacja – istnieje możliwość podłączenia klimatyzatora do systemu wentylacyjnego. Kiedy urządzenie jest wyłączone, system wentylacyjny będzie działać niezależnie. Połączenie tych dwóch systemów pozwala dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Oczyszczanie powietrza – jest to funkcja coraz powszechniejsza w polskich domach przez złą jakość powietrza. Zainstalowanie w środku klimatyzatora filtry umożliwią oczyszczanie powietrza. Jest to praktyczna opcja szczególnie dla alergików.
  • Osuszanie – klimatyzator pozwala na utrzymanie stałej, odpowiedniej wilgotności powietrza. Podnosi to komfort termiczny, oraz zapobiega powstawaniu grzybów.
  • Jonizowanie powietrza – jest to wyjątkowa funkcja, która znacznie wpływa na wzrost ceny sprzętu. Klimatyzator z wbudowanym jonizatorem ma niewątpliwie korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeśli podejmiemy decyzję o montażu klimatyzacji w pomieszczeniu, warto regularnie ją serwisować. Dzięki temu jakość powietrza będzie wysokiej jakości, a sam klimatyzator będzie działał znacznie dłużej. 

Minusy i zalety klimatyzacji

Jak większość urządzeń, klimatyzator ma pewne minusy i plusy. Podstawową jego wadą jest koszt samego urządzenia, oraz cena montażu. Montaż klimatyzacji warto zlecić specjalistycznej firmie, która zrobi to sprawnie i odpowiednio, aczkolwiek nie jest to oszczędne rozwiązanie. Tutaj przechodzimy do kolejnej wady, gdyż instalacja klimatyzacji zazwyczaj związana jest z kuciem ścian i jest to dosyć duży remont. Oczywiście jeśli nie mamy miejsca na stały montaż, można zastanowić się nad klimatyzatorem mobilnym. Są firmy oferujące wynajem klimatyzatorów w niskich cenach. Dodatkowo klimatyzator trzeba regularnie oddawać serwisowaniu i wymieniać filtry. Niewątpliwie klimatyzacja ma wiele plusów. Przede wszystkim jest to komfort termiczny w okresie upałów, które występują się znacznie częściej. Dzięki temu również sen w wysokich temperaturach będzie bezproblemowy. Następnę korzyścią tego urządzenia jest poprawa jakości powietrza, co jest ważne szczególnie dla osób chorujących na astmę i alergię. Wewnętrzne filtry powietrza znacznie poprawiają jego jakość. Następną zaletą mającą dobry wpływ na domowników jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza. korzyści klimatyzacji zdecydowanie przewyższają jego wady, przez co warto zdecydować się na to urządzenie. Co w przypadku, kiedy nie mamy wolnej przestrzeni na montaż klimatyzatora, lub korzystać z jego dobrodziejstwa tylko w okresie letnim?

Klimatyzator mobilny- idealne rozwiązanie dla nieprzekonanych

Coraz częściej można spotkać wypożyczalnie klimatyzatorów. Są one bardzo popularne zwłaszcza w dużych miejscowościach jak Warszawa, Bydgoszcz, Wrocław, Łódź. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają wolnej przestrzeni na stały montaż klimatyzatora. Nierzadko wypożyczalnie proponują swoje urządzenia dla wesel w salach gdzie nie ma zamontowanej klimatyzacji. Zdecydowanie poprawia to komfort gości w czasie przyjęcia. Warto jednak pamiętać, że nie każde urządzenie będzie się nadawało do schładzania przestronnych pomieszczeń. Najważnieszą korzyścią mobilnego klimatyzatora jest to, że posiada on kółka i z łatwością można go przemieścić. Niewątpliwie minusem takiego urządzenia jest emitowany przez niego dźwięk. Jest on znacznie większy, aniżeli urządzeń zamontowanych permamentnie. Klimatyzatory mobilne nie są także tak wydajne jak te montowane przez specjalistów. Oczywiście przed decyzją co do kupna lub wynajęcia klimatyzatora należy rozważyć wszystkie plusy i minusy. Często mimo chęci nie ma po prostu opcji kupna stałego klimatyzatora, i wtedy jedyną możliwością, która pozwoli pomimo wszystko cieszyć się chłodniejszym powietrzem jest jego wynajęcie. Wypożyczenie klimatyzatora jest opcją, z której chętnie korzystają biura. Warto jednak pamiętać, że klimatyzatory mobilne są urządzeniami znacznie głośniejszymi niż standardowe. Dlatego zwłaszcza jeżli chodzi o biura warto znaleźć model jak najcichszy.