Posted on

Dachy z blachy na rąbek mają w budownictwie długą tradycję – od wieków zaznaczają zjawiskowy klimat i prestiż budynków. Dawniej powszechnie stosowane w publicznych budynkach a także obiektach o przeznaczeniu religijnym, dzisiaj wyróżniają współczesny i wyszukany design nowopowstałych budynków. W ostatnich latach dachy z blachy na rąbek przeżywają ponowny rozwój, a to wszystko dzięki najnowszej metodzie montażu, w dzisiejszych czasach nie jest to już mozolny i skomplikowany proces przeznaczony tylko dla najbogatszych. Teraz również Twój dom może zyskać niebywałego charakteru. Dzisiaj opowiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich mocnych stronach, a także alternatywach. Zachęcamy do lektury.

Tekst na podstawie informacji ze strony firmy Dach i Strych, zajmującej się wykonaniem dachów na rąbek.

Co to jest dach z blachy na rąbek?

Dachy z blachy na rąbek właściwie arkusze metalu złączone charakterystycznym zagięciem, od którego wzięła się określenie rąbek. Forma dachu na rąbek może być zarówno pionowa, jak też horyzontalna. Jest to jedno z najmocniejszych typów poszyć stosowanych w współczesnym budownictwie, Będzie dobrym wyborem wszędzie tam, gdzie nieprzepuszczalność jest ważna. Dach może być wykonany z mnóstwa rozmaitych typów metalu, lecz najpopularniejszym systemem jest blacha ocynkowana. Dawniej sposób montażu sprawiał wiele kłopotów, ponieważ kształtowanie arkuszy było czasochłonne. Dziś do dyspozycji mamy sposób montażu elementów na zatrzask, który jest o wiele szybszy i prostszy do stworzenia.

Zalety dachów z blachy na rąbek

Dach z blachy na rąbek zyskuje ostatnio coraz większą popularność, zawdzięczają to całej masie zalet, jakie posiadają. Kluczowym aspektem, na który zwraca uwagę większość klientów, są ich walory estetyczne. Dachy tego typu nadają konstrukcji subtelność i regularność. Będą doskonale wyglądać nie tylko na nowych budowlach, lecz również tych o bardziej klasycznym kształcie. Prosty, gustowny i wyjątkowy wygląd to atrybuty, które posiadają dachy z blachy na rąbek. Duży przekrój kolorystyki także przemawia na korzyść tej metody krycia dachów.

Przy fachowo wykonanej obróbce dekarskiej dachy z blachy na rąbek są wyjątkowo nieprzepuszczalne. Sprawdzą się też w przypadku konstrukcji, gdzie dach ma za mały spad, żeby zastosować na nim pokrycie z ceramiki lub gont bitumiczny. Dachy z blachy na rąbek to świetny sposób na krycie więźby dachowej o stopniu nachylenia mającym jedynie 5°.

Kolejną ich mocną stroną jest lekkość. W porównaniu do różnych rodzajów pokryć cechują się zaskakująco niską wagą, co jest istotne, kiedy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, lub konstrukcja dachu nam na to nie pozwala.

Alternatywne rozwiązania

Alternatywą dla dachu z blachy na rąbek są klasyczne dachówki ceramiczne czy betonowe, jednak trzeba pomyśleć o tym, że dachówka to pokrycie ciężkie. Konstrukcja dachu powinna być zrobiona z trwałego i starannie zaimpregnowanego drewna.

Gont bitumiczny to niezbyt ciężkie rozwiązanie, ale niesie za sobą różne minusy. Gdy stosowany jest w miejscach zacienionych lub wilgotnych mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc wymaga regularnej pielęgnacji i impregnowania go środkami wstrzymującymi ten proces.