Posted on

Kotły na pelet są niezwykle przyjazne środowisku. Są też niemal bezobsługowe i skuteczne. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sposobie ocieplania domu, kto powinien się nim zaciekawić i z jakiego powodu warto go zakupić?

Artykuł został stworzony w oparciu o informacje ze strony internetetowej specjalistów w tej dziedzinie – firmy Domusa.

Dlaczego kotły na pelet są warte rozważenia?

Zainteresować się nimi mógłby każdy, mając na uwadze ich niezwykle ekologiczne funkcjonowanie, ale w głównej mierze gospodarstwa, które nie posiadają dostępu do gazu ziemnego. Pellet jest mimo wszystko lepszym rozwiązaniem niż wykorzystanie węgla kamiennego.

  • Nie rozprzestrzenia on w żaden sposób gazów cieplarnianych CO2, co jest zasadniczo niewiarygodnie istotnym argumentem w dzisiejszych czasach, ponieważ próbujemy pokonać globalne ocieplenie.
  • Dużo kotłów na pelet spełnia wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5.
  • Następną korzyścią jest prawie kompletne zautomatyzowanie takich pieców. Nie musisz ich samodzielnie rozpalać czy myśleć o porcjowaniu paliwa i w razie potrzeby tłumią się automatycznie. Jedyne co musisz przy nich robić to co parę dni dorzucić pellet i wyrzucić popiół z niego.
  • W sklepach zobaczymy też piece z opcjonalnym zasobnikiem CWU, dzięki czemu możliwe będzie ogrzewanie wody.
  • Kotły na pellet są atrakcyjniejsze cenowo przy użytkowaniu niż te na olej czy gaz LPG . Ich cena będzie porównywalna do tych na gaz ziemny, ale tak jak mówiliśmy – jest to rozwiązanie idealne dla lokalizacji, gdzie nie jest on dostępny.

Na czym polega użytkowanie kotła na pellet?

Piece na pelet zazwyczaj posiadają tylko jeden guzik, który włącza całą maszynę. Pozwala to na rozpalenie kotła, włączenie wentylatora i podajnika paliwa w tym samym czasie.

Kotły na pellet są chyba maksymalnie skomputeryzowanymi piecami jakie znajdziemy na rynku. Mają system samoczynnego startowania i same porcjują sobie paliwo. Istnieją też piece, które są sterowane za pomocą aplikacji w telefonie. Na skutek tego jedyna obsługa jaka nas przy nich czeka to dodawanie pelletu. Częstotliwość wykonywania tego zależy od wielkości pieca jaki kupiliśmy – najczęściej jest to około 3-5 dni.

Jak wiadomo wcześniej koniecznie trzeba poprawnie ustawić kocioł na pellet, tak żeby nie pobierał zbyt dużo paliwa albo powietrza. Aspekty te rzutują na moc i spalanie pieca. Najważniejszymi ustawieniami, na które trzeba zwrócić uwagę są przede wszystkim temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie skonfigurować poprawnie kotła, albo nie wiemy czy na pewno zrobiliśmy to dobrze – poradźmy się specjalisty. Czasem warto zapłacić kilka groszy i upewnić się, że wszystko jest sprawne, niż przejmować się złym spalaniem, niepoprawnym ogrzewaniem domu albo awariami.

Pelet jest niezwykle nieuciążliwym do zastosowania materiałem. Wykonany jest z resztek po obróbce drewna. Są to trociny, wióry i zrębki złączone w nieduże walce oraz kulki. Z tego powodu jest o wiele bardziej czysty od węgla, dzięki temu kotła nie trzeba czyścić bardzo często, a popiół z pelletu jest nieszkodliwy. W dodatku, ze względu na jego wielkość i kształt dozowanie jest ekspresowe.

Co należy wiedzieć o kotłach na pellet?

Szczególnie sprawdźmy jak dużo mamy dostępnego miejsca na ulokowanie pieca. Piece różnią się rozmiarami w zależności od mocy, wielkości zbiornika czy dodatkowego zasobnika do ogrzewania wody.

Dodatkowo niezbędne jest sprawdzenie czy nasz komin ma odpowiednie rozmiary. Producenci żądają minimalnych gabarytów komina. Ponadto niezmiernie ważny jest dostęp do wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Kocioł ma obowiązek posiadania ciągłego dostępu do świeżego powietrza.

Dosyć ważne jest zweryfikowanie jaką gwarancję dostaniemy na nasz wypatrzony kocioł i w jakich lokalizacjach na wszelki wypadek są serwisy naprawcze.

Na rynku znajdziemy kotły tylko na pelet, ale też takie mieszane na pellet i ekogroszek. Zwróćmy uwagę jaki piec kupujemy, gdyż palenie ekogroszku w kotle, który nie jest na ten rodzaj paliwa może nie skończyć się się dobrze.