Posted on

Fotowoltaika w Polsce zyskuje na popularności, co miesiąc tysiące polaków decyduje się na tą metodę podczas modernizacji swojego domu. Jeszcze nie tak dawno fotowoltaika była rozwiązaniem wyłącznie dla bogaczy, obecnie można zobaczyć fotowoltaikę niemal na każdym domu. Prawdziwa fala na panele fotowoltaiczne trwa i nic nie słychać o jej końcu, a ekologiczne źródła energii to fakt a nie wizja przyszłości. Podwyżki cen prądu oraz coraz bardziej korzystne cenowo źródła energii odnawialnej skutecznie przekonują klientów do inwestowania w fotowoltaikę. dzisiaj zobaczymy ile rzeczywiście kosztuje fotowoltaika. Jaki jest powód tego, że panele fotowoltaiczne w tak zawrotnym tempie zyskują na popularności? Ile kosztuje ich założenie? Jak zaoszczędzić decydując się na fotowoltaikę? Na te zagadnienia znajdziesz odpowiedzi w tym tekście.

Dlaczego ceny fotowoltaiki są coraz niższe?

Na to składa się wiele czynników. Przede wszystkim do obniżenia kosztów paneli fotowoltaicznych przyczynia się postęp technologii. Fotowoltaika jak każdy inny rodzaj stale zmienia się, co daje możliwość na wytwarzanie tańszych i bardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych. 

Oprócz tego na rynku możemy zauważyć coraz większą konkurencję. Otwiera się coraz więcej przedsiębiorstw specjalizujących się w fotowoltaice, aby zyskać nabywców nieustannie ścigają się ze sobą proponując coraz mniejsze ceny za produkty i serwis. 

Kolejnym aspektem są liczne dotacje, które możesz otrzymać kupując panele fotowoltaiczne. Jednym z takich działań jest program Mój prąd, umożliwia on uzyskanie dopłaty do zakupu paneli fotowoltaicznych. Program gwarantuje nawet do 5000 zł bezzwrotnej dotacji na panele.

Cena instalacji paneli fotowoltaicznych

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych w tym momencie waha się między 20 000 – 26 000 zł za około 5 kWh. Ceny bardzo szybko się zmieniają, ale na ich poziom wpływa w szczegolności ilość i jakość poszczególnych podzespołów.

Aby policzyć cenę instalacji paneli fotowoltaicznych dla budynku rodzinnego bazowym względem jest wybranie mocy instalacji. Powinieneś zdecydować się na inwestycję w metodę która całkowicie pokryje roczne zużycie energetyczne Twojego dosmostwa. Uśredniając wynosi ono około 4000 kWh. Jeżeli weźmiesz pod uwagę możliwe utraty energii, jakie mogą pojawić się podczas używania dobry będzie system o mocy 5 kWh. 

Należy wziąć także pod lupę technologię w jakiej zrobione są poszczególne podzespoły, która wpływa na ich koszt. Technologie dostępne na rynku to przede wszystkim elementy polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne. W trakcie wyboru przyjrzyj się okresowi gwarancji jaki obiecuje firma oraz wydajność podzespołów. Sprawdź także dokładnie typ inwertera oraz mikroinwerterów.

Jak wpłynąć na wydajność paneli słonecznych?

Aby uzyskać właściwą wydajność paneli fotowoltaicznych podczas montażu należy pamiętać o paru zasadach które wpłyną na ich działanie:

Panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane w kierunku południowym, w ten sposób mogą uzyskać dobrą wydajność oraz wykorzystać maksymalnie moment kiedy słońce oświetla je najmocniej. Jeżeli jest to niewykonalne, zainstaluj panele na zachód lub wschód.

Panele fotowoltaiczne osiągają najlepsze działanie gdy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli montowanych na gruncie oraz tych na dachu.

Miej w pamięci to, by miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej było całkiem pozbawione cienia, uchroni cię to przed stratą ich wydajności.

Artkuł na podstawie informacji ze strony: https://ekover.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/