Posted on

Charakterystyka schodów dywanowych

Schody dywanowe nie mają w swojej konstrukcji bocznych belek. Te samonośne schody odznaczają się wyglądem spływającego z góry dywanu, prezentują się bardzo delikatnie, mimo wszystko są w równej mierze mocne co każdy inny rodzaj schodów. Podczas projektowania tych schodów niezbędna jest maksymalna koncentracja na stopniach i podstopniach. Wymagane jest aby były wykonane porządnie, dlatego, że to one utrzymują całe schody. Weź pod uwagę, że schody są mocowane do ściany, dlatego ważne jest aby miała ona przemyślaną konstrukcję nośną, najkorzystniej aby była żelbetonowa lub stalowa. Najczęściej spotykane są drewniane schody dywanowe, nie mniej jednak coraz częściej spotkać możemy takie wykonane dla przykładu z betonu i metalu. Najczęściej spotkamy ten model schodów we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, ale będą się dobrze komponować również w innych stylach.

Schody półkowe-wszystko na ich temat

Od niedawna schody półkowe bardzo zyskały na popularności. Spowodowane jest to wspaniałym rezultatem, jakoby schody wisiały w powietrzu. Pojedyncze schodki mocowane są wprost do ściany, dzięki czemu konstrukcja zabiera mało przestrzeni i wygląda niesamowicie oryginalnie. Podobnie jak w wypadku schodów dywanowych – ściana musi być odpowiednio skonstruowana. Dobrze by było aby decyzję o tym rodzaju schodów podjąć już na etapie budowy domu. Jeżeli w domu są ściany żelbetowe możliwe jest przytwierdzenie w ścianie pojedynczych schodków. Jeżeli jednak ściana nie została odpowiednio skonstruowana, konieczne będzie zainstalowanie w niej belki, do której następnie mocowane są schodki. Do schodów wspornikowych można zamontować balustradę, jednak nie każdy się na to decyduje. Najbardziej dostępne są schody półkowe drewniane. Idealnie dostosowują do wnętrz minimalistycznych, ale warto wiedzieć, że wkomponują się w każdy styl mieszkania.

Każdy z omawianych rodzajów schodów możesz zlecić do wykonania w firmie Green Step.

Kiedy wybrać schody kręcone?

Schody kręcone idealnie pasują do niewielkich dwupoziomowych mieszkań, gdzie nie ma wystarczająco dużo przestrzeni na postawienie drewnianych schodów jedno- lub dwubiegowych. Często są też kupowane przy antresolach. Schody kręcone zajmują niezwykle mało miejsca i są bardzo łatwo dostępne. Schody spiralne dodatkowo są bardzo tanie, a z montażem możesz poradzić sobie sam. Schody kręcone tworzone są z najróżniejszych materiałów. Możemy kupić schody drewniane, stalowe, żeliwne, a nawet szklane. Ich konstrukcja zbudowana jest na kole. Na środku jest słupek, a dookoła niego mocowane są kolejne stopnie. Wadą takich schodów jest to, że nie nadają się dla najmłodszych i najstarszych członków rodziny – są strome i dlatego mogą sprawiać trudność w ich pokonywaniu. Mogą również sprawiać problemy przy zamieszkujących w domu zwierzętach. Schody te są najpopularniejsze w domach nowoczesnych i loftowych.