Posted on

Ostatnio coraz częściej można zetknąć się z reklamami fotowoltaiki. Czym one są? I skąd tak duża ich popularność? Panele fotowoltaiczne wbrew pozorom nie są skomplikowanym urządzeniem. W skrócie ich głównym celem jest przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Ponadto w przypadku nadmiaru mocy jest możliwość przekazania jej do  zakładu energetycznego. To jest powód dla którego coraz więcej właścicieli domów, a także przedsiębiorców decyduje się na ich posiadanie, mając nadzieję na duże obniżenie opłat za prąd. Dodatkowym bodźcem zwiększającym popyt na panele fotowoltaiczne są programy oferujące dofinansowanie na ich zakup. 

Wady i Plusy paneli fotowoltaicznych

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych należy rozważyć wszystkie plusy i przeciw, a także przemyśleć, czy mamy ku temu właściwe warunki. Należy pamiętać, że panele muszą być instalowane w miejscu słonecznym, warto unikać miejsc zacienionych.
Pierwszym i ważnym plusem fotowoltaiki jest bez wątpienia to, że jest to przyjazne środowisku źródło mocy. Posiadając własne panele słoneczne na pewno zdobywamy pewnego rodzaju samodzielność od rosnących cen energii elektrycznej,  co więcej energia ze słońca jest odnawialna co pozwala mieć pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez ograniczeń. Faktem jest, iż w sezonie letnim produkcja energii będzie znacznie wyższa, niż w zimą, dlatego w przypadku posiadania więcej energii elektrycznej można przesłać do elektrowni, aby następnie odzyskać go w okresie zmniejszonego natężenia światła.  Niewątpliwie zwiększona sława paneli wynika z programów z dotacjami na ich montaż. Jak widać fotowoltaika ma wiele zalet, a jakie są jej wady?
Na pewno ich koszt. Pomimo ulg podatkowych i dotacji nie każdego stać na taką inwestycję. Co więcej, produkcja prądu zależy od  liczby dni bezchmurnych, a w Polsce niestety nie jest ich dużo. Na pewno o fotowoltaice można powiedzieć jedno- mają one więcej zalet, niż minusów dlatego warto rozważyć ich montaż jeżeli tylko posiadamy takie możliwości. 

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o inwestycji w panele fotowoltaiczne, należy rozważyć jaki sprzęt wybrać? Przed zakupem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać solidnej, gdyż panele słoneczne są z pewnością zakupem na lata. Ważne, aby były solidne i wysokiej jakości, duże znaczenie ma odporność na niesprzyjającą pogodę. Są to aspekty, które przemawiają za nie oszczędzaniem na kupnie paneli słonecznych. Warto zainwestować więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że nie nie sprawią problemów już po kilku latach czy nawet miesiącach. Duży wpływ na ich wytrzymałość mają nie tylko surowce z jakich są wykonane, ale także odpowiedni ich montaż. Źle zainstalowane panele są przyczyną usterek, nawet w przypadku kiedy jakość ich wykonania jest odpowiednia.  

Dofinasowanie fotowoltaiki w Gdyni

Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia jest miastem, które posiada jeden z lepszych wskaźników nasłonecznienia w Polsce, dzięki czemu na produkcję większych ilości prądu. Dlatego szczególnie tam warto zainwestować w to źródło prądu. W Gdyni już od 2016 roku funkcjonują dotacje miejskie na zakup paneli fotowoltaicznych. Można tutaj otrzymać zwrot nawet 25procent wartości instalacji. W 2021 roku program Mój Prąd 3.0 zapewnia nawet 3000 zł dofinansowania do tego zakupu. Zainteresowanie jest tak duże, że na pewno nie każdy zdoła się załapać. Ponadto jest także możliwość uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze, i tutaj wysokość dotacji jest znacznie wyższa, bo wynosi 5000 zł. Ci, którzy nie załapią się na żaden z programów mogą otrzymać nowo uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na korzystnych zasadach. 
Źródło: Sollab – fotowoltaika w Gdyni