Posted on

Większość osób znajdujących się w domach jednorodzinnych korzysta z kotłów ogrzewanych różnorodnymi typami paliw opałowych. Na rynku znajduje się ich duża ilość, więc osobom nie interesującym się tym tematem może być ciężko wybrać coś dla siebie. Pomimo, iż szeroki wybór na początku może być problemem, to w rzeczywistości nie jest to tak skomplikowane. W tym tekście dowiesz się wszystkiego na temat charakterystyki pelletu i ekogroszku.

Źródło: marko24.pl.

Pellet – właściwości

Pellet to granulat drobnej wielkości w kształcie prostokątów lub malutkich kulek. Jego wymiary to zazwyczaj 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i wartych uwagi sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest podobna do wartości opałowej drewna – do ich produkcji wykorzystuje się odpady drzewne bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu rozpoczyna się już od około 850zł za tonę.

Ekogroszek – właściwości

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego uzyskiwany z węgla kamiennego. Aby pozyskać ekogroszek z węgla należy go pokruszyć, przesiać, a w następnej kolejności przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w odróżnieniu do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w obejściu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest niewielki – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z największych wartości spośród dostępnych typów paliw. Emituje niewielką ilość pyłów, jak i popiołu. Jednakże zanim zdecydujesz się na ekogroszek upewnij się, że nie został podrobiony. Z uwagi na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane produkty, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieokreślonymi domieszkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że dużo firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu na własną rękę. Pellet zostanie dostarczony prosto pod Twój dom. Wobec tego nim zdecydujesz się na kupienie pelletu – sprawdź szczegółowo ofertę danej firmy.