Posted on

Fotowoltaika jest nie tylko ekologiczna, ale również wyjątkowo ekonomiczna, z tych względów staje się coraz popularniejsza. Instalacja fotowoltaiczna powinna być odpowiednio przemyślana – pozwoli to przede wszystkim dużo zaoszczędzić. W tym celu najlepiej zacząć od jej dokładnego zaprojektowania. Od czego powinno się zacząć montaż fotowoltaiki?

Partnerem wpisu jest firma technit.pl – fotowoltaika Gdańsk.

Co powinno znaleźć się na projekcie instalacji fotowoltaicznej?

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać wszelkie parametry budynku, na którym mają być zamontowane panele. Niezwykle istotne, by był on też dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców. W projekcie pracownicy dokładnie rozpiszą budowę dachu – jego kąt nachylenia, kształt i wymiary, a także rodzaj pokrycia. Pod lupą znajdą się także parametry terenowe – między innymi nasłonecznienie. Niezwykle ważne jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, ponieważ od niej zależy wielkość instalacji. Brane pod uwagę są zarówno dotychczasowe rachunki, jak i przewidywane wydatki.

Projekt instalacji fotowoltaicznej – samodzielnie czy z pomocą firmy fotowoltaicznej?

Na początku powinno się zaznaczyć, że projektowanie instalacji fotowoltaicznych nie jest łatwym zadaniem. Samodzielne zabranie się za to nie będzie najlepszym rozwiązaniem – wymaga dużo czasu i zaangażowania, a także fachowej wiedzy.

Znacznie wygodniej jest skorzystać z oferty firm zajmujących się fotowoltaiką. Profesjonaliści podejdą do zagadnienia kompleksowo, dzięki czemu klient nie będzie się już niczym przejmować. Najlepsza firma skróci czas realizacji instalacji. Dzięki wykwalifikowanym fachowcom można mieć gwarancję, że instalacja fotowoltaiczna będzie wysokiej jakości. Projekt zostanie dopasowany do wszelkich wymogów technicznych czy terenowych.

Jak krok po kroku przebiega stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy przeprowadzą z mieszkańcami wywiad, żeby dokładniej poznać ich potrzeby oraz aktualne zużycie prądu. Na tej podstawie oszacują zużycie prądu i dopasują odpowiednio wydajną instalację. W czasie planowania układu paneli pracownicy uwzględnią straty z powodu zacienienia. Projektant dokładnie zaplanuje rozmieszczenie przewodów, miejsce podpięcia z instalacją elektryczną wewnętrzną oraz miejsce montażu falownika.